Wizyta przedstawicielki Powiatu Saalekreis w Starostwie Powiatowym

W dniu dzisiejszym (27.03.br.) odbyło się spotkanie, w którym wziął udział Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, Wicestarosta Mateusz Sieroński, Dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku dr Robert Kempa oraz Franziska Weidner, szefowa Gabinetu Starosty z partnerskiego Powiatu Saalekreis. Przedmiotem spotkania było omówienie kontynuacji współpracy w zakresie oświaty i kultury związanej z planowaną na październik br. wizytą przedstawicieli szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Giżycki, do Powiatu Saalekreis.

Dzisiejsza wizyta jest częścią pobytu delegacji partnerskiego samorządu Powiatu Giżyckiego – Powiatu Saalekreis oraz partnerskiego samorządu Miasta Giżycka – Miasta Querfurt w związku z zaproszeniem wystosowanym przez Burmistrza Giżycka na Galę Nagród Św. Brunona, która odbędzie się 28.03.2023 r. w Giżyckim Centrum Kultury. Powiat Saalekreis oraz Miasto Querfurt zostały nominowane do „Nagrody Świętego Brunona”, za pomoc na rzecz Ukrainy i Dubna (miasta partnerskiego Giżycka).

Przypomnijmy:

11 kwietnia 2022 r. do Giżycka dotarł samochód „TIR” z darami dla uchodźców z Ukrainy. Nasi przyjaciele z Powiatu Saalekreis przygotowali kilkanaście palet darów wśród których były m.in. produkty żywnościowe, sanitarno-higieniczne, łóżka, materace i śpiwory, pościel, ręczniki, woda mineralna, nowa odzież i obuwie. Produkty żywnościowe i sanitarno-higieniczne zostały przekazane Związkowi Ukraińców w Polsce koło w Giżycku, natomiast łóżka, materace, śpiwory, pościel, są wykorzystywane do organizacji miejsc zakwaterowania.

Natomiast 13 września 2022 r. z Powiatu Saalekreis trafił do miasta Dubno w Ukrainie ambulans ratunkowy. Pojazd miał 5 lat a jego wartość to 25 tys. Euro. Złożyli się na niego następujący darczyńcy: Saalesparkasse, Kutscher Rechtsanwaelte, Lionsclubs Haale Saalekreis, August Hermann Francke oraz Siewert Hausbau.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania transportu z darami dla uchodźców z Ukrainy oraz przekazania ambulansu ratunkowego.