Wizyta studyjna starostów Warmii i Mazur w Brukseli

W dniach 04-06.03.2019r. 13 starostów powiatów Warmii i Mazur wzięło udział w zorganizowanym z inicjatywy Marszałka Województwa wyjeździe studyjnym do Brukseli. Jest to jeden z elementów współpracy Marszałka z samorządowcami powiatów naszego regionu połączony z prezentacją prac Biuro Regionalnego Warmii i Mazur w Brukseli oraz Domu Polski Wschodniej. W wyjeździe wzięło udział 13 starostów oraz delegacja samorządu województwa z Marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem na czele. W spotkaniu wziął również udział Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski,
W trakcie licznych spotkań starostowie wzięli m.in udział w konferencji nt. „Rola rewitalizacji społecznej w rozwoju gospodarczym małych miasteczek”, zwiedzili parlament europejski oraz spotkali się z europosłami Barbarą Kudrycką i Krzysztofem Hetmanem. Tematem spotkania były zadania Parlamentu Europejskiego, współpraca w ramach Komisji PE i grup politycznych. Starostwie poruszyli wiele tematów związanych ze zbliżającym się kolejnym okresem programowania i finansowania w Unii Europejskiej na lata 2023-2030. Szereg pytań i zgłaszanych problemów związanych było z najważniejszymi problemami infrastrukturalnymi naszego regionu: sprawami programów regionalnych, zdrowia, spraw społecznych. Program dopiero zaczyna się tworzyć, ale z informacji przywiezionych z Brukseli póki co  opinie o wsparciu regionu w tych sferach nie nastrajają optymistycznie.

Zadania Biura Regionalnego w Brukseli oraz Domu Polski Wschodniej, stan zaawansowania planów na 2019r. przedstawiła Małgorzata Wasilenko – Dyrektor Biura.
Starostowie mięli również okazję spotkać się z przedstawicielami dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej: panią Joanną Baszturą i Małgorzatą Kozłowską – DG EAC — Dyrekcja Generalna ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury. Tematem spotkania było dalsze funkcjonowanie programu „Erasmus+ i przyszły Erasmus 2021-2027 – możliwości uczestnictwa. Wolontariat.” W tej materii zamierzenia komisji są znacznie bardziej optymistyczne. Oczekuje się poważnego zwiększenia nakładów na projekty „Erasmus+”.

…w jednej z sal konferencyjnych Parlamentu Europejskiego.