Wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” w ZSKŚiA

8 października 2018 r. w auli Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. Wykład inauguracyjny wygłosił mgr Andrzej Arian nauczyciel historii w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku.

Tematyka prelekcji obejmowała etapy życia i działalności konspiracyjnej Witolda Pileckiego, począwszy od lat wczesnej młodości spędzonej w Wilnie, poprzez udział w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanię wrześniową, pobyt w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, działalność niepodległościową po aresztowanie przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, proces i rozstrzelanie w X Pawilonie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie 25 maja 1948 r.

Najwięcej emocji wśród odwiedzających wystawę wywołała informacja o dobrowolnym dostaniu się do obozu w Auschwitz w celu stworzenia na jego terenie siatki konspiracyjnej i przygotowanie do powstania. Podobnie duże poruszenie budził proces rotmistrza Pileckiego, który przez ponad rok był przetrzymywany i torturowany przez bezpiekę, która oskarżała go o szpiegowską działalność grupy „Witolda” i współpracę z Niemcami w czasie okupacji. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów nie tylko Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu, ale także Zespołu Szkół Zawodowych, II Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz nauczycieli. Ogółem wystawę zwiedziło ponad 650 uczniów.

 

Koordynator d/s IPN w Giżycku
mgr Andrzej Arian

 

 

Źródło informacji: Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku