Z Wydmin do Gwiazd, czyli Ola na Olimpiadzie w Brazylii

Ola od dziecka interesowała się niebem i gwiazdami. W rozmowie ze Starostą Giżyckim Mirosławem Drzażdżewskim powiedziała: „A tak jakoś samo przyszło, a potem w stronę astronomii poprowadziła mnie moja nauczycielka w szkole podstawowej Pani Jolanta Rembecka”. Aleksandra Hamanowicz absolwentka Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a wcześniej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wydminach, z których zresztą pochodzi, reprezentować będzie nasz kraj w VI Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki w Rio de Janeiro w Brazylii.
To „wyższa szkoła jazdy”.  Zespół w składzie 5-osobowym wybrany został spośród wielu osób drogą eliminacji krajowych. Ola zajęła w nich 4 miejsce i jako jedyna dziewczyna wyruszy reprezentować Polskę w 5 osobowej drużynie.  Pomimo, że dopiero zdała maturę (matematyka, fizyka i angielski – wszystko rozszerzone) to na codzień pracuje z podręcznikami, autorami i publikacjami uniwersyteckimi.
         Prócz naszej „astro-piątki” w Olimpiadzie w Brazyli udział weźmie około 25 reprezentacji innych krajów, a wśród nich m.in. Chin, Indii, Ukrainy, Rosji, Tajlandii, Iranu. Bardzo egzotycznie i międzykontynentalnie. Przebieg poszczególnych konkurencji w ramach olimpiady jest precyzyjnie określony: w I etapie w części teoretycznej, najpierw krótkie 15 zadań do rozwiązania   a potem 3 duże problemowe.
Kolejne etapy to analizy danych: „Np będziemy badać krzywe zmian blasku gwiazdy” – opowiada z uśmiechem Aleksandra. Na zakończenie dwie tury sesji obserwacyjnych: w planetarium i na zewnątrz.
„Wreszcie będę mogła dobrze poobserwować Obłoki Magellana” dodała na koniec rozmowy Ola.

Aleksandra Hamanowicz, uśmiechnięta i niezwykle inteligentna młoda dama przyjęła zaproszenie Starosty Giżyckiego Mirosława Drzażdżewskiego i opowiedziała o swoich planach związanych z wyjazdem na VI Olimpiadę Astronomii i Astrofizyki do Brazylii oraz dalszą karierą. Starosta przekazał życzenia i wyrazy uznania za tak wybitne osiągnięcie oraz przekazał również drobne souveniry i gadżety promocyjne Powiatu Giżyckiego.