Zapraszamy na wycieczki przyrodnicze

Stowarzyszenie Miłośników Mazurskiej Przyrody zaprasza na cykl jesiennych wycieczek przyrodniczych po terenie powiatu giżyckiego w ramach projektu pn. „Swego nie znacie, czyli mieszkańcy Mazur w najcenniejszych przyrodniczych obszarach regionu”. W czasie kolejnych wypraw odwiedzimy giżycki Las Miejski w poszukiwaniu ciekawych gatunków ptaków, posłuchamy jesiennych odgłosów lasu, sprawdzimy co się dzieje o tej porze roku w pobliżu dziupli dzięciołów oraz gniazd kruków. Pojedziemy do Puszczy Boreckiej, gdzie przez kilka godzin będziemy intensywnie eksplorować puszczańską przestrzeń w poszukiwaniu nor borsuków i jenotów oraz śladów obecności wilków, żubrów, czy łosi. A może przydarzy się jakieś ciekawe spotkanie oko w oko! Podczas kolejnej wyprawy udamy się nad jezioro Gołdapiwo, gdzie będziemy podziwiali duże stada migrujących ptaków wodnych wypoczywających i żerujących na naszych wodach. Będzie duża szansa na spotkanie z nurami, bielaczkami i innymi rzadko widywanymi na Mazurach gatunkami ptaków. W końcu udamy się również nad nasze największe jeziora: Niegocin i Kisajno, gdzie spróbujemy wytropić przebywające jesienią na tych zbiornikach stada łabędzi krzykliwych i czarnodziobych. Oczywiście liczymy również na obecność innych gatunków. Jednak tak jak w przypadku każdej wyprawy i każdego wyjazdu na obserwowanie ptaków i przyrody można dużo obiecywać, ale nic nie można gwarantować. Wszystko zależy od pogody, szczęścia  i przypadku. Są mimo wszystko pewne elementy, które już dziś możemy zagwarantować: miłą atmosferę, spotkanie w gronie pasjonatów przyrody, a także możliwość wymiany doświadczeń i rozmów na tematy, które nas najbardziej interesują.

1 października, Las Miejski, spotkanie na miejscu 8:00

Jesienny las jest zupełnie inny od tego wiosenno – letniego. Jest bardziej ponuro, tajemniczo, a całą przestrzeń wypełnia bezkresna, ale błoga i kojąca cisza. W czasie pieszego spaceru poszukamy ptasich gniazd i dziupli, sprawdzimy jakie gatunki ptaków mogą jeszcze w ten jesienny poranek ukrywać się w zaroślach i trzcinach leśnych stawów, spróbujemy zlokalizować dzięcioła zielonosiwego i krzyżodzioba świerkowego, posłuchamy kontaktowych głosów ptasiej „drobnicy” – sikor, mysikrólików, kowalików, pełzaczy i raniuszków. Takie przynajmniej są plany, a jak wyjdzie?  Jak zwykle w przypadku obserwacji ptaków, czyli nie wiadomo…

22 października, Puszcza Borecka, wyjazd z Giżycka godzinie 7:00

Puszcza Borecka to niezwykłe miejsce na mapie naszego województwa. Jesienne, surowe wcielenie tego cennego przyrodniczego obszaru jest jeszcze bardziej czarujące i wciągające. W czasie pieszych eksploracji zobaczymy nory borsuków i jenotów, poszukamy śladów obecności wilków i żubrów, posłuchamy głosów ptasich mieszkańców puszczy. A jeżeli będziemy mieli trochę szczęścia to może przeżyjemy jakieś ciekawe spotkanie… Przygotujmy się na kilka godzin intensywnego marszu w trudnym terenie. Nieprzemakające obuwie, strój terenowy i ciepłe, przeciwdeszczowe kurtki mile widziane, a nawet wskazane. Chyba,   że jesienna pogoda zrobi nam psikusa i zrobi się bajecznie ciepło i słonecznie.

29 października, Brożówka, wyjazd z Giżycka o godzinie 8:00

Jezioro Gołdapiwo jest niezwykłym miejscem dla obserwatorów ptaków. Jesienią na wodach tego zbiornika gromadzą się wielkie stada migrujących ptaków wodnych. Niektóre gatunki gnieżdżące się na dalekiej północy można zobaczyć w naszym kraju tylko podczas sezonowych wędrówek, kiedy odpoczywają i żerują na mazurskich wodach. Spróbujemy zatem wypatrzeć  nury jak dają nura,  bielaczki jak bielą się na tle błękitu jeziora, czy świstuny jak beztrosko poświstują. Jesteśmy jednak ambitni i liczymy na jakieś ornitologiczne rarytasy, które mogą pojawić się w tym okresie, z lodówką, perkozem rogatym i szlacharem na czele!

5 listopada, Niegocin/Pierkunowo, wyjazd z Giżycka o godzinie 7:00

Tym razem wzbierzemy się nad nasze największe jeziora. Będziemy wpatrywali się w bezkresną toń jeziora Niegocin i jezioro Kisajno. A jak już zabieramy się za wielkie jeziora to interesują nas wyłącznie wielkie rzeczy, a więc wszystko co „naj”. Będziemy zatem obserwowali największe ptaki wodne, czyli łabędzie. Poza pospolitymi dla nas łabędziami niemymi, ruszymy również tropem łabędzi krzykliwych i łabędzi czarnodziobych. Podczas tej wycieczki interesują nas również wielkie stada. Tysiąc, dwa tysiące, pięć tysięcy? Czy uda się nam to wszystko policzyć? Ja w każdym razie liczę na duże zbiorowiska żerujących gągołów, czernic i głowienek.

Wszystkie wycieczki są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmowane są pod numerem telefonu: 507 958 362 lub email: mazurskaprzyroda@gmail.com

O kolejnych wycieczkach organizatorzy będą informowali na swoim profilu facebookowym https://www.facebook.com/Masuriannature/ Znajdą tam Państwo również relacje z wypraw.

Zadanie jest finansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Giżyckiego.