Zapraszamy na wystawę

wystawa Wołyń - logoOddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku oraz Andrzej Arian zapraszają do obejrzenia wystawy z prelekcją: „WOŁYŃ.1943 – Wołają z grobów, których nie ma.” w dniach od 3 do 31 października 2017 r. w godz. 8.00 -15.00 auli szkoły Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu, ul. Kościuszki 23.

Premiera wystawy odbyła się w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu 10 lipca 2013 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Autorami wystawy są: Agnieszka Gorczyca, Michał Ruczyński, Ewa Siemaszko i dr Marcin Stefaniak.

Prezentowana ekspozycja przedstawia Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym. Kolejne plansze wprowadzają w odpowiedni kontekst historyczny, opowiadają o sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, przestawiają także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej i planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Punkt kulminacyjny wydarzeń, tj. dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkających na Wołyniu – ludobójcze działania objęły całe rodziny, wsie, kolonie. 11 lipca 1943 r. zaatakowano około 100 polskich wsi, w wyniku czego zginęło kilka tysięcy Polaków.

Grupy zorganizowane, po uprzednim zgłoszeniu się będą mogły obejrzeć film dokumentalny IPN i TVP „Wołyń w Pożodze” ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Informacje i zgłoszenia grup zorganizowanych:
sekretariat ZSKŚiA tel. / fax. 87 4282484

opiekun wystawy: mgr Andrzej Arian