Zapraszamy na wystawę

Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu i Centrum Kształcenia Ustawicznego, Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Giżycku zapraszają do obejrzenia wystawy z prelekcją: „W imieniu Rzeczypospolitej… Skazani na karę śmierci w woj. białostockim latach 1944-1956” w dniach od 01 grudnia 2011 r.  do 13 stycznia 2012 r. w godz. 8.00 -15.00 w auli Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu, ul. Kościuszki 23.

Wystawa przedstawia mechanizm represji, morderstw, zbrodni stosowany przez organa bezpieczeństwa publicznego(UBP, WUBP, KBW), a także działalność Wojskowych Sądów Rejonowych w Białymstoku oraz oprawców Polskiego Podziemia Niepodległościowego (Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Białystok, AK – AKO Białystok, AK Wilno).

Wystawa obejmuje 20 paneli zatytułowanych: Dwie strony barykady, Śledztwo, Zatrzymanie, Ułaskawienia, Aleksander Rybnik, Proces, Cela śmierci, Wykonanie wyroku, Straceni, Pochówki, Poszukiwania i Upamiętnienie.

Przedstawione dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Okręgowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów i Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN Białystok, Archiwum Państwowego w Białymstoku, Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku ,a także zbiorów prywatnych.

Grupy zorganizowane, po uprzednim zgłoszeniu się będą mogły obejrzeć film dokumentalny IPN „W imieniu Rzeczypospolitej…Skazani na karę śmierci w woj. białostockim w latach 1944-1956″ ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Informacje i zgłoszenia grup zorganizowanych: sekretariat ZSKŚiA tel. (87) 428-24-84 fax. (87) 428-54-84.

opiekun wystawy: mgr Andrzej Arian