Zaproszenie do obejrzenia wystawy

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku zapraszają do obejrzenia w dniach 11-30 kwietnia 2022 r. w godz. 8.00-16.30 w auli Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku przy ul. T. Kościuszki 23, wystawy wraz z prelekcją: „Plebiscyt 1920 r. Walka o polskość Warmii, Mazur i Powiśla”.

Wystawa składa się z 19 wielkoformatowych plansz przedstawiających m.in. ustalenia konferencji pokojowej w Paryżu z zaznaczonymi terenami plebiscytowymi, działalność polskich komitetów przedplebiscytowych, odezwę Naczelnej Rady Ludowej i Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego, działania antypolskie – represje niemieckie, a także wyniki plebiscytowe. Wiele miejsca poświęcono czołowym działaczom walki o polskość oraz organizacjom polskiego ruchu na Powiślu, Warmii i Mazurach. Prezentowany będzie film dokumentalny pt. „O niepodległą Polskę, Plebiscyt 1920 – Komisja aliancka, Głosowanie, Granica”.

Informacje i zgłoszenia grup zorganizowanych: sekretariat Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, tel/fax. (87) 428 24 84.

koordynator wystawy: mgr Andrzej Arian