Zaproszenie na wystawę

Do 30 kwietnia 2019 r. w auli Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu (ul. Kościuszki 23) można obejrzeć wystawę (połączoną z prelekcją) poświęconą bohaterskiej historii 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Przedstawiono na niej w zarysie zarówno dzieje 5. Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 roku i na Białostoczyźnie w 1945 roku, jak i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” już na Pomorzu w latach 1945–1946. Zaprezentowane zostały także poszczególne sylwetki dowódców (samego „Łupaszki” oraz jego podkomendnych, w tym sanitariuszek i łączniczek). Osobne miejsce na wystawie poświęcono działalności komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz próbom upamiętnienia poległych, przez dziesięciolecia zapomnianych lub oczernianych, Żołnierzy Wyklętych 5. Wileńskiej Brygady AK.

Materiał ilustracyjny zaprezentowany na panelach wystawy pochodzi w przeważającej części ze zbiorów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiorów prywatnych.

Grupy zorganizowane, po uprzednim zgłoszeniu się będą mogły obejrzeć film dokumentalny IPN „POMORSKI RAJD MAJORA ŁUPASZKI” ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Informacje i zgłoszenia grup zorganizowanych: sekretariat ZSKŚiA tel/fax. 87 4282484

Organizatorzy: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej  Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku

Opiekun wystawy: mgr Andrzej Arian