Zielona Szkoła w II LO

Jako klasa z rozszerzonym programem nauczania biologii II b miała zaplanowany wyjazd na Zieloną Szkołę. Plan udało się zrealizować i 27 maja o godzinie 8:00 wyruszyliśmy spod szkoły do ośrodka wypoczynkowego Żabince. Naszymi opiekunami były wychowawczyni pani Anna Radomska i nauczycielka biologii Anna Dec – Kuś. Pierwszym punktem programu była Stacja Monitoringu Środowiska na Diablej Górze w Puszczy Boreckiej. Dowiedzieliśmy się, jak bada się zanieczyszczenie powietrza i wody. Bardzo zaciekawiły nas wyniki tych badań, okazało się bowiem, że powietrze nad puszczą jest najczystsze w Polsce i od 20 lat staje się coraz bardziej czyste. Świadczą o tym nie tylko badania, ale również bogactwo porostów rosnących nawet na ogrodzeniu stacji. Następnie udaliśmy się do stacji Hodowli Żubra w Wolisku. Udało nam się zobaczyć niewielkie stado żyjące w zagrodzie, które właśnie było dokarmiane przez opiekunkę. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek tych największych zwierzętach naszych lasów. Między innymi, że bardzo lubią jabłka. Po zwiedzaniu pojechaliśmy na obiad do Kruklanek, a stamtąd do ośrodka w Żabince, gdzie od razu czekała nas praca w terenie. W grupach zbieraliśmy liście drzew i krzewów do przygotowania zielników leśnych. Po południu odwiedził nas pan Jan Rommel, pod okiem którego przeprowadziliśmy bardzo interesujące doświadczenia z fizyki. Wieczorem wspólnie spędziliśmy czas na grach i zabawach integracyjnych.

Następnego dnia czekały nas kolejne wyzwania i atrakcje. Otrzymaliśmy zadanie zbadania składu gatunkowego Puszczy Boreckiej i populacji roślin w Żabince. Nie było to proste, ale poradziliśmy sobie. Wczesne popołudnie spędziliśmy grając w piłkę siatkową lub nożną, inny próbowali swoich sił jako wędkarze. Udało się im nawet złowić leszcza. Po południu odwiedził nas pan Grzegorz Małek, który zabrał nas na wycieczkę do śluzy w Przerwaniach. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o powstawaniu jezior mazurskich, oraz tego, że Jezioro Gołdapiwo było rezerwowym zbiornikiem wody dla Kanału Mazurskiego.

Ostatniego dnia badaliśmy zanieczyszczenie wody jeziorka, w którym złowiono słynnego leszcza, zdrowotność drzewostanu i zanieczyszczenie powietrza w Puszczy Boreckiej. W wodzie wykryliśmy podwyższony poziom azotanów, które mogą przyczynić się do eutrofizacji jeziora. Inne pomiary czystości środowiska były w normie.
Przeżyliśmy cudowną przygodę, a w tle lał deszcz, grzmiało i padał ogromny grad. Na szczęście trafiły nam się także słoneczne chwile i ładne wieczory, podczas której panowie z klasy raczyli nas pyszną karkówką i pieczonymi kiełbaskami. Oczywiście największym naszym problemem były niezawodne mazurskie komary.

Uczniowie II LO w Giżycku

 

 Fot. II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku