Zostań Ambasadorem Pszczół i zakładaj Strefy dla Pszczół

pszczołyJesteś lokalnym społecznikiem, osobą chętnie podejmującą się licznych inicjatyw, zainteresowaną ekologią? Dołącz do VI edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” i zostań Ambasadorem Pszczół!
Celem tegorocznej edycji akcji jest zainspirowanie mieszkańców naszego kraju do realnego działania na rzecz pszczołowatych poprzez zakładanie specjalnych, przyjaznych im stref.
Większości z nas pszczoły kojarzą się z ulami, a ich obecność w mieście wydaje się niemal niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę każdy z nas może zadbać o los pszczołowatych i stworzyć przyjazne dla nich miejsca. Wykonanie Strefy dla Pszczół jest niezwykle proste i może podjąć się tego każdy. Wystarczy wybrać lokalizację – może to być fragment ogrodu, działki, kawałek trawnika czy nawet balkon. Ważne, by rośliny w tej przestrzeni kwitły przez cały sezon – pozwoli to zapewnić pszczołom taśmę pokarmową przez wiele miesięcy.
Dzięki ogólnopolskiej inicjatywie Kujawskiego skierowanej do lokalnych społeczności powstanie kilka tysięcy Stref dla Pszczół. W pierwszym etapie akcji, który właśnie wystartował, rekrutowani są Ambasadorzy Pszczół, którzy będą zachęcać mieszkańców swoich gmin oraz dzielnic do tworzenia takich miejsc. Dzięki zaangażowaniu Ambasadorów wybrana społeczność lokalna będzie miała szansę na otrzymanie niezwykłej nagrody – przestrzeni interaktywnej poświęconej pszczołowatym oraz tytułu Gminy lub Dzielnicy Przyjaznej Pszczołom.

Kto może być Ambasadorem Pszczół?
Funkcję tę może pełnić każda osoba, która jest lokalnym społecznikiem i doskonale zna mieszkańców wsi, miasteczka, miasta, dzielnicy lub gminy oraz chętnie nawiązuje z nimi kontakty. Może to być nauczyciel, opiekun koła naukowego, wolontariusz lub pracownik organizacji pozarządowej, harcerz, instruktor kultury, pszczelarz lub ogrodnik – tak naprawdę nie ma ograniczeń. Ważne, by kandydat na Ambasadora chciał włączyć się w akcję na rzecz pszczołowatych i był gotowy do działania.

Zaszczytna rola Ambasadora
Do obowiązków społecznika będzie należeć edukowanie swojego otoczenia na temat tworzenia Stref dla Pszczół, a także przestrzegania 5-ciu Zasad Przyjaciół Pszczół oraz promocja akcji w lokalnej społeczności. Ponadto Ambasadorzy pomogą osobom wykluczonym cyfrowo zgłaszać miejsca przyjazne pszczołom na specjalnej platformie, która wystartuje już 13 czerwca. Do udziału w akcji Ambasador będzie mógł zaangażować okoliczne szkoły i przedszkola, pobliskie parafie, zaprzyjaźnionych działkowiczów, znajomych ogrodników czy przedstawicieli rady osiedla.

Jak zostać Ambasadorem Pszczół?
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wysłać mail na adres: strefydlapszczol@gardenofwords.pl oraz zgłosić chęć objęcia tej funkcji. Osoby, które zdecydują się zostać Ambasadorem Pszczół, otrzymają materiały edukacyjne oraz promocyjne, a także odznakę ambasadorską. Ostateczny termin nadsyłania kandydatur to 29 lipca.

Najważniejsze informacje o programie dostępne są na stronie www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

Kontakt dla mediów
Małgorzata Strzelec
Junior Brand Manager, ZT „Kruszwica” S.A Tel. 22 335 67 27, e-mail: Malgorzata.Strzelec@bunge.com
Alicja Mroczkowska
Account Executive, Garden of Words, tel. 22 829 85 72 w. 47, e-mail: a.mroczkowska@gardenofwords.pl

5 ZASAD PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ
1. Wiosną nie wypalam traw i nie spalam suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin.
2. Sadzę tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych.
3. Pozostawiam w ogrodzie „półdziki” zakątek.
4.Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin.
5. Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd.

***

Kujawski z pierwszego tłoczenia to naturalny olej, który powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion rzepaku. Aby te nasiona mogły powstać, kwiat rzepaku, podobnie jak większość innych roślin, musi zostać zapylony – to zadanie należy do pszczół i innych pszczołowatych: pszczolinek, trzmieli, bzygów czy murarek. Kujawski to marka, która czerpie z natury, ale także się o nią troszczy. Dlatego postanowiła zwrócić uwagę na problem masowo ginących pszczół i organizuje akcję „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Głównym celem akcji jest upowszechnianie wiedzy na temat tego, jak każdy z nas może przyczynić się do ratowania pszczół.
W ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” do tej pory:

– ponad 34 000 osób poparło Zasady Przyjaciół Pszczół,
– Akademie Przyjaciół Pszczół przyciągnęły ponad 2 600 placówek edukacyjnych z całego kraju,
– 60 000 osób zostało objętych działania realizacyjnymi grantów w ramach organizowanego konkursu grantowego,
– 44 placówki w całej Polsce przyłączyły się do obchodów ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia; odwiedziło je tego dnia ponad 13 500 osób. Zostań Ambasadorem Pszczół i zakładaj Strefy dla Pszczół!

 

Zostań Ambasadorem Pszczół