Utrudnienia w ruchu na odcinku drogi wojewódzkiej nr 592 na odcinku Kętrzyn – Giżycko – zmiana od: 13.05.2025r.
80. rocznica zakończenia II Wojny Światowej
Dziś (08.05. br.), w 80. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, delegacja samorządu Powiatu Giżyckiego złożyła symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK i Sybirakom w parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki w Giżycku. W uroczystości wzięli udział Mirosław Dariusz Drzażdżewski – Starosta Giżycki oraz Mateusz Sieroński – Wicestarosta Giżycki.
II wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne rozciągały się na terytorium 40 państw. Łącznie śmierć poniosło ponad 50 mln ludzi, w tym: 6 mln Polaków, z czego 644 tys. – wskutek bezpośrednich działań wojennych. Procentowo w stosunku do liczby ludności – były to największe straty na świecie.
Kapitulacja Niemiec zakończyła kilkuletnią okupację. Niestety, w wyniku ustaleń konferencji w Poczdamie Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, zaś na odzyskanie niepodległości była zmuszona czekać aż do 1989 r.
Promocja CKZiU na Biegach Rodzinnych
2 maja 2025 r słuchacze Szkoły Policealnej im. Hanny Chrzanowskiej wraz z nauczycielem wzięli udział w XXVI Ogólnopolskich Biegach Rodzinnych, które odbyły się w Lesie Miejskim w Gajewie. Przyszli masażyści wykonywali masaże klasyczne dla uczestników ww imprezy oraz promowali CKZiU zachęcając odwiedzających do skorzystania z oferty rekrutacyjnej Centrum.
Sprzęt dla szkół z KPO
W ramach programu „Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji” Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) szkoły, dla których organem prowadzącym jest Powiat Giżycki zostaną wyposażone w następujący sprzęt:
I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku
pracownia AI (sztucznej inteligencji)
II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku
pracownia AI (sztucznej inteligencji)
Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku
pracownia STEAM projektowanie i prototypowanie
Zespół Szkół Zawodowych w Giżycku
Technikum w ZSZ
pracownia AI (sztucznej inteligencji)
pracownia STEAM przyrodnicza do pracy metodą projektu, eksperymentu, doświadczania
zestawy do zdalnego nauczania
Szkoła Branżowa w ZSZ
pracownia STEAM projektowanie i prototypowanie
zestawy do zdalnego nauczania
Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych im. KEN w Giżycku
pracownia AI (sztucznej inteligencji)
pracownia STEAM konstruowanie i programowanie robotów
zestawy do zdalnego nauczania
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Giżycku
pracownia AI (sztucznej inteligencji)
zestawy do zdalnego nauczania
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Brzechwy w Giżycku
Szkoła Podstawowa nr 5 w SOSW
pracownia AI (sztucznej inteligencji)
zestawy do zdalnego nauczania
Szkoła Branżowa w SOSW
pracownia AI (sztucznej inteligencji)
zestawy do zdalnego nauczania
pracownia STEAM przyrodnicza do pracy metodą projektu, eksperymentu, doświadczania
Szkoła Przysposabiająca do Pracy w SOSW
pracownia AI (sztucznej inteligencji)
zestawy do zdalnego nauczania
pracownia STEAM konstruowanie i programowanie robotów
Źródło informacji: Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku
Bezpłatne badania mammograficzne
LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.
Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie dostępna w miejscowości:
Giżycko – 3 czerwca 2025 r. (wtorek) w godzinach od 9.00 do 16.00 przy markecie Kaufland, ul. Kazimierza Wielkiego 2.
Na badanie zapraszamy kobiety w wieku od 45 do 74 lat:
- co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi,
- co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu,
- co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).
Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”. Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia.
Dlaczego warto:
- Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w profilaktyce raka piersi.
- Systematycznie wykonywana pozwala wykryć zmiany w najwcześniejszym stadium rozwoju, które nie są wyczuwalne podczas samokontroli piersi.
- Wcześnie wykryty nowotwór jest niemal całkowicie wyleczalny.
- W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości udział w programie zapewnia krótką ścieżkę badań uzupełniających i postawienie diagnozy.
- Badania można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.
Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3), 58 666 24 44 lub przez formularz elektroniczny: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/diagnostyka/formularz-nfz-mammografia
W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji. Godziny badań mogą zostać zmienione wraz ze zwiększoną rejestracją.
Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie Państwo na stronie https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/badania/mammografia
Zbadaj się i zyskaj spokój!
Zaproszenie na szkolenie
Stowarzyszenie Adelfi zaprasza na finałowe, bezpłatne szkolenie pt. „Niezbędnik podmiotów ekonomii społecznej”, które odbędzie się dnia 24 maja 2025 r. w godz. 9:00–16:00 w Giżycku przy ul. Mickiewicza 53.
- Dowiedz się, jak dobrze prowadzić PES i mieć wszystkie obowiązki pod kontrolą!
- Obowiązkowe dokumenty.
- Statut i zmiany w KRS.
- Praktyczne wskazówki od eksperta!
Zgłoszenia do 19 maja br.
Więcej informacji: https://www.adelfi.pl/niezbednik-podmiotow-ekonomii-spolecznej-co-nalezy-wiedziec-i-o-czym-pamietac-prowadzac-pes,412.html
Zapraszamy na „VII Mazurskie Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością”
VII Igrzyska Wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością odbędą się 23 maja 2025 r. (piętek) w godzinach 9.00-12.00. na polanie Lasu Miejskiego w Gajewie koło Giżycka. Igrzyska będą miały charakter rywalizacji na czas na najwyższej mobilnej ściance wspinaczkowej.
- To największe w naszej części Polski wydarzenie wspinaczkowe skierowane do osób, które posiadają diagnozę o zaburzeniu rozwojowym (spektrum autyzmu, zespół Aspergera, zespół Downa itp.) lub orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej lub fizycznej.
- Celem wydarzenia jest integracja oraz współzawodnictwo osób z niepełnosprawnością z różnych środowisk oraz ośrodków przez wspólne uprawianie wspinania, a także promocja i szerzenie świadomości kultury fizycznej wśród osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i wychowawczymi.
- Wydarzenie skierowane jest do wszystkich! Bez względu na indywidualne możliwości psycho-motoryczne. Nie trzeba być wytrawnym wspinaczem, żeby wziąć udział w wydarzeniu. Dla części osób Igrzyska są również pierwszym kontaktem ze wspinaczką.
- Wydarzenie jest darmowe dzięki współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatu Giżyckiego.
Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy medal i koszulkę.
W razie pytań kontakt – 606-763-839.
W TYM ROKU PIERWSZY RAZ DODATKOWA KATEGORIA „OPIEKUNOWIE” !!!
Nabór wniosków na rozwój przedsiębiorczości
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”, Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosiły nabór wniosków na rozwój przedsiębiorczości poprzez rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej szczegóły w linku:
http://www.mazurylgr.pl/nabor-nr-2-2025/
Podmioty uprawnione do ubiegania się o wsparcie:
– osoby fizyczne (osoba fizyczna w dniu złożenia wniosku musi mieć ukończone 18 lat);
– osoby prawne;
– jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawne;
– posiadające numer EP (numer identyfikacyjny ewidencji producentów).
Termin składania wniosków o przyznanie pomocy rozpoczyna się 20 maja 2025r. i kończy się 10 czerwca 2025r.
Potencjalnych wnioskodawców zapraszamy:
– 13 maja 2025r. na webinar:
http://www.mazurylgr.pl/webinar-rozwoj-dzialalnosci-gospodarczej-zasady-pozyskiwania-srodkow-z-ps-wpr-2023-2027/
– 19 maja 2025r. na szkolenie stacjonarne w siedzibie biura. Start godz. 14.00 – z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc bardzo prosimy o zgłaszanie się telefoniczne pod nr. tel. 728 821 575.
Ogólnopolskie Biegi Rodzinne – Prawdziwe święto ruchu i wspólnoty!
Finalistki konkursu IPN z ZSKŚiA w Giżycku
28 kwietnia br. w siedzibie Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku odbyły się eliminacje do II etapu regionalnego, w ramach ogólnopolskiego konkursu Działalność ziemiaństwa w okresie międzywojennym – „Trzeba ujrzeć i zdobyć swoje miejsce…”. W tych eliminacjach udział wzięły 3 zespoły z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku. Etap II regionalny wygrał zespół w składzie: Julia Waszczyn, Malwina Szybiak oraz Patrycja Wojciechowska – wszystkie uczennice z klasy 4 TAR. Dziewczęta zakwalifikowały się do finału ogólnopolskiego. Gratulujemy finalistkom i życzymy powodzenia!
Opiekun – mgr Andrzej Arian
Źródło informacji: Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku
177. rocznica śmierci Gustawa Gizewiusza
Dziś, 7 maja 2025 r. przypada 177. rocznica śmierci Gustawa Gizewiusza – polskiego działacza społeczno-narodowego i politycznego na Mazurach, pastora ewangelickiego, literata, folklorysty, publicysty, tłumacza i redaktora, wydawcy i bibliofila. Był obrońcą i propagatorem języka i kultury polskiej na Mazurach. Na jego cześć przemianowano w 1946 r. miasto Łuczany (Lec; niem. Lötzen) na Giżycko. Od 22 maja 2004 r. Gustaw Gizewiusz jest patronem II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku.
Miejsce spoczynku Gizewiusza w Ostródzie.
Źródło informacji: Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Gizewiusz
Aktualna sytuacja na lokalnym rynku pracy
Według stanu na koniec kwietnia 2025 roku w powiecie giżyckim zarejestrowanych było 1452 bezrobotnych. Liczba pozostających bez zatrudnienia była niższa o 8 osób niż w końcu kwietnia ubiegłego roku.
W omawianym miesiącu zarejestrowało się 153 bezrobotnych, natomiast ewidencję urzędu opuściły 262 osoby, w tym:
- 154 bezrobotnych uzyskało zatrudnienie, tj. 58,8% ogólnej liczby wyłączonych z ewidencji bezrobotnych (w tym 35 osób rozpoczęło zatrudnienie subsydiowane, tj. 22,7% ogółu podjęć pracy),
- 14 osób rozpoczęło szkolenie, tj. 5,3%
- 14 osób rozpoczęło staż, tj. 5,3%
- 5 osób rozpoczęło wykonywanie prac społecznie użytecznych, tj. 1,9%
- 39 osób nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, tj. 14,9%.
Kobiety, zarejestrowane w kwietniu br., w liczbie 66 – stanowiły 43,1% ogółu nowo zarejestrowanych bezrobotnych. W końcu omawianego miesiąca liczba zarejestrowanych kobiet wynosiła 683, stanowiąc 47,0% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych (tj. o 4,6 pkt proc. mniej niż w końcu kwietnia 2024 roku).
Spośród ogółu bezrobotnych rejestrujących się w omawianym miesiącu – 112 osób nie posiadało prawa do zasiłku, tj. 73,2% ogółu rejestrujących się. Na koniec kwietnia br. w rejestrach urzędu pozostawało 1249 bezrobotnych bez prawa do pobierania zasiłku, którzy stanowili 86,0% ogółu zarejestrowanych – tj. o 0,2 pkt proc mniej niż końcu analogicznego okresu 2024 roku.
W omawianym miesiącu urząd pracy dysponował 122 ofertami wolnych miejsc pracy, w tym 50 miejsc pracy dotyczyło zatrudnienia subsydiowanego (tj. 44,6% ogólnej ich liczby).
Zapraszamy na webinar
Webinar pn. ,,Rozwój działalności gospodarczej – zasady pozyskiwania środków z PS WPR 2023-2027 (Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027)” odbędzie się 13 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 17.00.
Prowadząca pani Wioletta Banasiewicz – radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od 2005r. związana z organizacjami pozarządowymi, w tym jako dyrektor biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka ,,Wielkie Jeziora Mazurskie”.
Webinar zorganizowany zostanie w ramach projektu ,,Rozwój Związku Stowarzyszeń LGD9” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności w ramach PROO 1a.
Identyfikator: 976 4604 8941
Kod dostępu: 509411
Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych tematem!
Granica we współpracy międzynarodowej – konferencja
Trwa rejestracja na konferencję „Granica we współpracy międzynarodowej – szansa czy bariera rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego?”, która odbędzie się 12 maja 2025 roku w Olsztynie.
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych z województwa warmińsko-mazurskiego.
Podczas spotkania organizacje pozarządowe omówią jak przeorientowały swoją współpracę z organizacjami z obwodu królewieckiego i innych regionów po 24 lutego 2022 r. Postarają się także odpowiedzieć na pytanie czy granica z Federacją Rosyjską w aktualnej sytuacji geopolitycznej to tylko granica państwowa czy może nowa żelazna kurtyna?
Zgłoszenia przyjmowane są do 8 maja 2025 roku – formularz zgłoszeniowy znajduje się pod adresem: https://konferencjango.warmia.mazury.pl
Organizatorem wydarzenia jest Biuro Współpracy Międzynarodowej Gabinetu Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Giżycku
W obchodach wziął udział Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski oraz Wicestarosta Giżycki Mateusz Sieroński.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Św. Kazimierza w Giżycku, z udziałem pocztów sztandarowych jednostek wojskowych, przedstawicieli samorządu, instytucji, organizacji kombatanckich i społecznych, szkół, harcerzy oraz mieszkańców. Po mszy odbył się przemarsz na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów.
Fot. Piotr Tomasz Suchta, Gizycko.info
Awans generalski dowódcy 15. GBZ
2 maja br. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, Andrzej Duda, wręczył awanse na stopnie generalskie czternastu oficerom Wojska Polskiego i dwóm oficerom Straży Granicznej. Awans na stopień generała brygady otrzymał m.in. pułkownik Mirosław Spurek – Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.
Serdeczne gratulacje, Panie Generale!
Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego
Życzenia dla położnych
5 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Położnej a 8 maja to Dzień Polskiej Położnej.
Międzynarodowy Dzień Położnej jest obchodzony 5 maja i został ustanowiony w 1991 roku.
8 maja swoje święto obchodzą polskie położne. Data ta została ustanowiona na cześć Stanisławy Leszczyńskiej – położnej, która w bohaterski sposób sprawowała opiekę nad ciężarnymi więźniarkami przebywającymi w obozie Auschwitz-Birkenau.
Dziś świętujemy niezwykły wkład Położnych z całego świata, którzy niestrudzenie pracują, aby przynieść światu nowe życie i wspierać kobiety w jednym z najważniejszych i najbardziej przełomowych okresów w ich życiu.
Położne/Położni to ktoś więcej niż tylko wykwalifikowani profesjonaliści – są edukatorami i orędownikami zdrowia i dobrego samopoczucia kobiet. Zapewniają niezbędną opiekę i wsparcie przez cały okres ciąży, porodu i połogu, wieku dojrzałego i starości, zapewniając kobietom dostęp do zasobów i informacji potrzebnych do podejmowania świadomych decyzji dotyczących ich zdrowia, własnego ciała i zdrowia ich dzieci.
Szanowni Państwo Położne, Położni
Z okazji Państwa Święta składamy serdeczne podziękowania za codzienną, rzetelną i profesjonalną pracę, opiekę, szacunek i empatię, jaką obdarzacie swoje pacjentki. Niech praca będzie dla Państwa powodem do dumy i satysfakcji a uśmiech i wdzięczność pacjentek towarzyszy Państwu każdego dnia. Życzymy wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz zawodowym, spełnienia marzeń i samych pogodnych dni.
Starosta Giżycki – Mirosław Dariusz Drzażdżewski
Wicestarosta Giżycki – Mateusz Sieroński
Dziś rozpoczyna się Matura 2025
W dniu dzisiejszym uczniowie zmierzą się z egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym a 6 maja br. z egzaminem pisemnym z matematyki na poziomie podstawowym. 7 maja br. przeprowadzone będą egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym.
Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów. Życzymy powodzenia!
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 22 maja. Sesja egzaminów ustnych odbędzie się od 9 do 24 maja. Wyniki egzaminów maturzyści poznają 8 lipca.
Fot. https:// wydarzenia.interia.pl
4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka
W dniu 4 maja, w Dzień Świętego Floriana, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Od 2014 r. w tym dniu obchodzimy również Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.
Z tej okazji wszystkim strażakom – zawodowym i ochotnikom – oraz żołnierzom, którzy służą w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej, życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym. Niech ta niebezpieczna służba, której się podjęliście, będzie źródłem osobistej satysfakcji oraz społecznego uznania.
Niech Św. Florian zawsze otacza strażaków i ich rodziny swoją opieką.
Ważne! rozporządzenie wprowadzające zakaz organizowania targów, wystaw drobiu
W dniu 25 kwietnia 2025r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego zostało opublikowanie rozporządzenie nr 32 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 18 kwietnia 2025r., w sprawie wprowadzenia zakazu organizacji targów, wystaw, pokazów i innych zgromadzeń drobiu.
Treść rozporządzenia dostępna w linku: