10.5 C
Giżycko
15 czerwca 2026
Strona głównaAktualności„Warmię i Mazury kochamy, o przyrodę dbamy” Wiosenne Działania na Warmii i...

„Warmię i Mazury kochamy, o przyrodę dbamy” Wiosenne Działania na Warmii i Mazurach KONKURSY

Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku działające przy Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich zaprasza serdecznie dzieci i młodzież szkolną, pedagogów, członków organizacji pozarządowych i innych instytucji, pracowników samorządowych oraz grupy nieformalne do udziału w tegorocznych Wiosennych Działaniach na Warmii i Mazurach.

Inicjatorem wieloletnich Wiosennych Działań jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przy współpracy z centrami edukacji ekologicznej.

Kolejna edycja akcji przebiegnie pod hasłem: „Warmię i Mazury kochamy, o przyrodę dbamy” i potrwa od 3 marca do 30 kwietnia br.

Przypominamy, że to edukacyjne przedsięwzięcie ma charakter konkursowy. Instytucje najbardziej zaangażowane mogą ubiegać się o nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Według przyjętych założeń tegoroczne działania będą dotyczyły dwóch obszarów tj.:

1 – edukacja przyrodnicza

2 – edukacja odpadowa.

 

W ramach edukacji przyrodniczej zapraszamy do udziału w trzech poddziałaniach:

A. Szkolne ostoje przyrody

B. Inwentaryzacja przyrodnicza

C. Przyroda moich dziadków

 

A. Szkolne ostoje przyrody. W porozumieniu z właścicielem terenu należy wyznaczyć „Szkolną ostoję przyrody” – ciekawy obiekt przyrodniczy w najbliższej okolicy szkoły lub przedszkola. Może to być stare drzewo, fragment łąki, strumyk, ciekawa skała, itp. Wybrana ostoja powinna pełnić funkcje edukacyjne. Terenem opiekują się uczniowie, klasy. Uczniowie powinni przeprowadzić niezbędne działania porządkowe i ochronne oraz sporządzić dokumentacje ostoi, poznać historię i walory przyrodnicze ostoi oraz zaznajomić się z zagrożeniami mogącymi mieć wpływ na jej przetrwanie. Uczniowie powinni dowiedzieć się czy analizowany cenny pod względem przyrodniczym obiekt, użytek kwalifikuje się do zgłoszenia gminie jako kandydat do objęcia ochroną.

B. Inwentaryzacja przyrody. Przeprowadzenie inwentaryzacji przyrodniczej najbliższej okolicy. Może ona dotyczyć jednego wybranego elementu przyrody (stare drzewa, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, gniazda bocianów, gniazda jaskółek itp.) lub całego spektrum walorów przyrodniczych okolicy, (np. aleje przydrożne, rezerwaty przyrody itp.). Uczniowie powinni dowiedzieć się czy analizowany cenny pod względem przyrodniczym obiekt, użytek kwalifikuje się do zgłoszenia gminie jako kandydat do objęcia ochroną.

C. Przyroda moich dziadków. Uczniowie powinni przeprowadzić wywiady ze starszymi osobami by dowiedzieć się, jak zmieniała się przyroda w ich najbliższej okolicy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Jak kiedyś ludzie korzystali z przyrody? Co było przyczyną zmian w środowisku? Jakie gatunki roślin i zwierząt były kiedyś liczniejsze niż teraz? Jakie gatunki roślin uprawiano w przydomowych ogródkach kwiatowych, warzywnych i drzewa owocowe w sadach? Jakie rośliny uprawiali rolnicy? itp. Zebrane informacje uczniowie powinni opisać w formie artykułu i dokumentacji zdjęciowej.

 

W ramach edukacji odpadowej zapraszamy do udziału w dwóch poddziałaniach:

A. Dzikie wysypiska zagrażające przyrodzie

B. Przyroda bez elektroodpadów

A. Dzikie wysypiska zagrażające przyrodzie. Inwentaryzacja przez uczniów dzikich wysypisk, wystawa prac w szkole i urzędzie gminy. Objęcie przez uczniów, przy współpracy z gminą, opieką jednego lub kilku miejsc zaśmieconych – ustawienie tablic informacyjnych, uporządkowanie, ewentualne zagospodarowanie miejsc.

B. Przyroda bez elektroodpadów. Zorganizowanie i przeprowadzenie przez uczniów zbiórki elektroodpadów. Zaangażowanie społeczności lokalnej w zbiórkę, odzysk i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przeprowadzenie kampanii promocyjno-informacyjnej oraz aktywna edukacja dotycząca zagospodarowania elektroodpadów na terenie swojej miejscowości.

 

Uczestnicy Wiosennych Działań muszą wykazać udział w przynajmniej dwóch działaniach spośród pięciu wyżej wymienionych. Działania powinny być realizowane w okresie od 3 marca do końca kwietnia br. W formularzu sprawozdania (http://www.jeziora.com.pl/component/content/article/8-aktualnosci/479-w-dz-n-w-i-m-konkursy) należy umieścić krótki opis zrealizowanych dwóch działań oraz zamieścić link do strony internetowej, gdzie w szerszy sposób przedstawione są podjęte działania (opisy i zdjęcia).

Formularz sprawozdania należy złożyć na papierze (listownie albo osobiście) do dnia 12 maja br. w Mazurskim Centrum Edukacji Ekologicznej (adres: ul. Nowowiejska 4a, 11-500 Giżycko). Kapituła złożona z przedstawicieli WFOŚiGW w Olsztynie oraz centrów edukacji ekologicznej w Olsztynie, Elblągu, Ełku i Giżycku oceni prace i wyłoni grupę najbardziej zaangażowanych w działania uczestników.

Uroczyste podsumowanie Akcji Wiosenne Działania na Warmii i Mazurachplanowane jest w Olsztynie  dniu 7 czerwca br.

Wzorem poprzedniej edycji Wiosennych Działań zachęcamy uczestników Akcji (szczególnie placówki oświatowe) do przesyłania drogą mailową (fundacja@jeziora.com.pl) krótkich, kilkuzdaniowych relacji wraz z kilkoma zdjęciami (ewentualnie filmami) z przeprowadzonych działań. Będziemy na bieżąco zamieszczać je na naszej stronie internetowej www.jeziora.com.pl

 

NOWE DZIAŁANIA – NOWE KONKURSY‼!

Uczestników Wiosennych Działań oraz wszystkich miłośników przyrody zapraszamy do udziału w nowych wiosennych konkursach.

„Mazurski bociek” – konkurs będzie przeznaczony dla klas, szkół, bądź rodzin z terenu działania MCEE. Rywalizacja będzie polegała na zinwentaryzowaniu gniazd bociana białego w miejscowości zamieszkania, przeprowadzeniu obserwacji ptaków, a także wykonaniu sprawozdania z dokumentacją zdjęciową. Celem konkursu jest zachęcenie do obserwacji przyrody, która znajduje się w bliskim otoczeniu, a także zachęcenie do udziału w VII Światowym Cenzusie Gniazd Bociana Białego w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich.

Otwarty Konkurs Fotograficzny „Wiosenne przebudzenie” – konkurs o charakterze otwartym przeznaczony wyłącznie dla fotografów amatorów (młodzieży i osób dorosłych), którego celem jest promocja walorów przyrodniczych i krajobrazowych Regionu WJM. W konkursie będą mogły wziąć udział fotografie wykonane w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich, przedstawiające przyrodę budząca się „z zimowego snu”.

Regulaminy obu konkursów na stronie internetowej www.jeziora.com.pl

Zapraszamy do udziału w Wiosennych Działaniach na Warmii i Mazurach!

Wzór sprawozdania z Wiosennych Działań na Warmii i Mazurach do pobrania: http://www.jeziora.com.pl/component/content/article/8-aktualnosci/479-w-dz-n-w-i-m-konkursy

 

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

 Starosta Giżycki (Administrator) informuje, że na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: RODO) przysługują Pani/Panu określone poniżej prawa związane z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych przez Starostwo Powiatowe w Giżycku:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Starosta Giżycki z siedzibą przy al. 1 Maja 14 oraz ul. Generała Józefa Zajączka 2, 11-500 Giżycko (tel. 87 428 59 58, adres e-mail: skrzynka@gizycko.starostwo.gov.pl). 
  2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych – Jolantę Palczewską, z którą można się kontaktować: al. 1 Maja 14, 11-500 Giżycko; tel. 87 428 59 58, adres e-mail: iod@gizycko.starostwo.gov.pl.
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w następujących celach:
  4. wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze – wynikających z ustaw kompetencyjnych (szczególnych) (np.: wydawanie zezwoleń w zakresie rejestracji pojazdów, praw jazdy, pozwoleń na budowę, prowadzenie ewidencji gruntów i budynków itp.),
  5. realizacji umów zawartych z kontrahentami Administratora,
  6. w pozostałych przypadkach Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody (np. sprawy dot. rekrutacji pracowników).
  7. Podstawą prawną przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest:
  8. w przypadku wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze - obowiązujące przepisy prawa (art. 6 ust.1 lit. c RODO),
  9. umowa zawarta między Panią/Panem a Administratorem (art. 6 ust.1 lit. b RODO),
  10. udzielona przez Panią/Pana zgoda na przetwarzanie danych osobowych – np. w celu rekrutacji (art. 6 ust.1 lit. a RODO).
  11. W związku z przetwarzaniem danych w celach wskazanych w pkt 3, Pani/Pana dane osobowe mogą być udostępniane innym odbiorcom lub kategoriom odbiorców danych osobowych. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być:
  12. organy władzy publicznej oraz podmioty wykonujące zadania publiczne lub działające na zlecenie organów władzy publicznej, w zakresie i w celach, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązującego prawa (np. podmioty kontrolujące, sądy, policja itp.);
  13. inne podmioty, które na podstawie stosownych umów podpisanych z Starostwem Powiatowym w Giżycku przetwarzają dane osobowe, dla których Administratorem jest Starosta Giżycki (np. usługi pocztowe).
  14. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celów wskazanych w pkt 3, lecz nie krócej niż okres wskazany w przepisach o archiwizacji. Oznacza to, że dane osobowe zostaną zniszczone po upływie odpowiednio 3, 5, 10, 20 lub 50 lat od daty zakończenia sprawy (zgodnie z przepisami o archiwizacji). 
  15. W związku z przetwarzaniem przez Administratora, Pani/Pana danych osobowych, przysługuje Pani/Panu prawo do:
  16. dostępu do treści danych, na podstawie art. 15 RODO z zastrzeżeniem, że udostępniane dane osobowe nie mogą ujawniać informacji niejawnych, ani naruszać tajemnic prawnie chronionych, do których zachowania zobowiązany jest Administrator,
  17. sprostowania (poprawiania) danych osobowych – w przypadku, gdy dane są nieprawidłowe lub niekompletne, na podstawie art. 16 RODO,
  18. żądania usunięcia danych, na podstawie art. 17 RODO; (w przypadkach, w których Administrator przetwarza dane osobowe na podstawie przepisów prawa, dane zostaną usunięte po zakończeniu okresu archiwizacji);
  19. ograniczenia przetwarzania danych, na podstawie art. 18 RODO,
  20. wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzanych danych, na podstawie art. 21 RODO, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to przypadków, w których Administrator posiada uprawnienie do przetwarzania danych na podstawie przepisów prawa,
  21. prawo do przenoszenia danych, na podstawie art. 20 RODO.
  22. W przypadku, gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody osoby na przetwarzanie danych osobowych (art. 6 ust. 1 lit a RODO), przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia jej w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  23. Przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
  24. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest obowiązkowe, w sytuacji, gdy przesłankę przetwarzania danych osobowych stanowi przepis prawa lub zawarta między stronami umowa.
  25. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

 Więcej informacji dotyczących ochrony danych osobowych można uzyskać pod adresem:

https://www.uodo.gov.pl/

This will close in 20 seconds

Przejdź do treści