Konkurs na palmę wielkanocną

Dnia 30 marca br. w związku ze zbliżającą się Niedzielą Palmową w Gimnazjum nr 5 dla Dorosłych w Giżycku uczestnicy należący do Rady Młodzieży zorganizowali w klasach trzecich Konkurs na Palmę Wielkanocną. Konkurs rozpoczęto od spotkania z Panią Katechetką dr Judytą Jurczyk, która uświadomiła młodzieży, iż Palma Wielkanocna wykonywana jest na pamiątkę wyjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej, z którą wiąże się zwyczaj znany od średniowiecza, a wiec święcenie.

Kolejnym etapem przedsięwzięcia było rozdanie młodzieży materiałów tj. gałązki wierzby, bukszpan, bibuła, suche zioła, kolorowe tasiemki i wstążki itp. Następnie młodzież przystąpiła do działania. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem tworzyli piękne, różnorodne palmy, które zostały poddane ocenie jury. Palmy, które zachwycały estetyką wykonania, pomysłowością, oraz oryginalnością zajęły miejsca na podium, za które jej autorzy otrzymali nagrody w postaci kosmetyków i materiałów plastycznych. Pozostali artyści zostali obdarowani nagrodą pocieszenia – słodkościami. Po zakończonym konkursie, uczestnicy podarowali Palmy Wielkanocne dyrekcji, wychowawcom oraz uczących ich nauczycieli.

Konkurs na Palmę Wielkanocną okazał się doskonałą możliwością kultywowania pięknych ludowych zwyczajów jakim jest własnoręczne robienie palm, gdyż często w skomercjalizowanym świecie odchodzą one na dalszy plan. To także świetna okazja do grupowej działalności artystycznej, do wspólnego tworzenia oraz kształtowania nawyku estetycznego wykonywania prac.