XVII Giżyckie Regaty Żeglarskie „Rząd-Samorząd” 2016

dokument 211 czerwca 2016 (sobota)
uroczyste otwarcie o godz. 10.00 – Port AZS COSA Wilkasy
podsumowanie i ogłoszenie wyników godz. 16.00 Port Ekomarina w Giżycku

To już XVII edycja Giżyckich Regat Żeglarskich „Rząd – Samorząd”. Jak co roku regaty odbędą się na jeziorze Niegocin. W imprezie tradycyjnie udział wezmą przedstawiciele ministerstw i instytucji rządowych, samorządowcy z Warmii i Mazur oraz innych regionów Polski, przedstawiciele gmin partnerskich i zaprzyjaźnionych. Uroczyste otwarcie regat oraz start uczestników odbędzie się w porcie AZS COSA Wilkasy. Zakończenie zaś odbędzie się w porcie Ekomarina w Giżycku. Trzy i czteroosobowe załogi będą się ścigać na jachtach klasy Omega. Po raz pierwszy jedną z konkurencji będzie wyścig pagajowy, który odbędzie się na wysokości mola w Giżycku.

W regatowych zmaganiach wezmą udział załogi reprezentujące: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji , Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Senat RP,  Urząd Miasta Tychy, Grodziski Klub Żeglarski „Czysty Wiatr”, Urząd Marszałkowski w Olsztynie, Lokalną Organizację Turystyczną LOT „Mazury” w Giżycku, Polski Czerwony Krzyż, Urząd Gminy Miłki, Urząd Miejski w Giżycku, Urząd Gminy Giżycko oraz Powiat Giżycki.

Pierwsze trzy załogi otrzymają puchary i nagrody, przewidziano też nagrody specjalne.

Historia regat

Pierwsza edycja imprezy odbyła się we wrześniu 2000 roku. Jej inicjatorami byli ówcześni przewodniczący rad: Rady Powiatu w Giżycku – Stefan Orczyc – Musiałek i Rady Miejskiej -Sławomir May. W regatach wzięło udział siedem załóg, dwie rządowe i pięć samorządowych. Drużynę rządową prowadził Prezes Rady Ministrów Jerzy Buzek, drugą rzecznik rządu Krzysztof Luft.

Zwycięzcą pierwszych regat była załoga rządowa, której sternikiem był Premier, drugie miejsce przypadło samorządowcom – załodze Miasta Giżycka, sterowanej przez radcę prawnego Jana Małeckiego. Swoje umiejętności oraz zamiłowanie do żeglarstwa Premier RP prof. Jerzy Buzek potwierdził zresztą zwycięstwem w kolejnych regatach. W żeglarskich zmaganiach w latach poprzednich, uczestniczył również dwukrotnie Wicepremier, a potem Marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Natomiast we wcześniejszych edycjach regat organizowanych jako Puchar Premiera, uczestniczyła Premier Hanna Suchocka, Tadeusz Mazowiecki oraz Włodzimierz Cimoszewicz.

Powodzenie samej imprezy oraz szerokie echo w mediach krajowych spowodowało, że na trwałe zagościła ona w żeglarskim kalendarzu Giżycka i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W jubileuszowych 10. regatach udział wzięła rekordowa liczba uczestników. Zgłosiły się aż 33 załogi, z których 14 reprezentowało sferę rządową w postaci poszczególnych ministerstw. Wśród załóg samorządowych znalazły się m.in. reprezentacje: Słupska, Kłodzka, Nowej Rudy, Rudy Śląskiej, Grodziska Mazowieckiego, Ełku, jak również samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Organizatorami i gospodarzami regat są niezmiennie trzy samorządy: Miasto Giżycko – reprezentowane obecnie przez burmistrza Wojciecha Karola Iwaszkiewicza, Gmina Giżycko – wójta Marka Jasudowicza oraz Powiat Giżycki – starostę Wacława Strażewicza.